Parkovacie senzory

K mnohým dopravným nehodám prichádza pri jednoduchých manévroch pri parkovaní, a najviac pri cúvaní. Iba malý zlomok sekundy, keď sa vodič zabudne pozrieť do spätného zrkadla, môže spôsobiť škodu, a to nielen na vozidle.

Následky môžu byť finančne nákladné a navyše môže dôjsť k zraneniu ľudí, ktorí môžu mať vážne následky, a to aj napriek tomu, že k nim prišlo pri nízkych rýchlostiach. Tomu všetkému možno už dnes našťastie predísť, pokiaľ použijeme parkovacie snímače.

Parkovací senzor alebo parkovací asistent má za úlohu signalizovať vzdialenosť od prekážky pri cúvaní. Je to dobrá pomôcka pri parkovaní, najmä ak máte väčšie auto, alebo je odhad vzdialenosti pri cúvaní nepatrí medzi vaše olympijské disciplíny. Rovnako vás môže upozorniť na náhle vzniknutú prekážku ako napríklad dieťa, ktoré pribehne za loptou. O tom, že je to pomerne užitočná vec svedčí aj fakt, že viacero automobiliek začína cúvací senzor montovať sériovo.

Základom cúvacieho senzora sú 4 ultrazvukové snímače namontované do zadného nárazníka. Po zaradení spiatočky na prevodovke sa snímače aktivujú zariadenie začne signalizovať vzdialenosť od najbližšej prekážky. Signalizácia je jednak akustická a podľa modelu zariadenia môže byť zároveň zobrazovaná aj na displeji alebo LED stĺpcom.

Staršie modely cúvacích senzorov majú dva ultrazvukové snímače. Tie však nie sú veľmi postačujúce, pretože nezachycujú dostatočne citlivo šikmé približovanie sa k prekážke alebo úzke prekážky (tyč).

Naproti tomu sa objavujú na trhu už aj 6 snímačové zariadenia, pričom 2 z nich sa montujú dopredu pre signalizáciu priblíženia sa k prekážke vpredu.

Ponúkame parkovacie senzory od výrobcov META alebo VALEO.