Autorádiá a repro sústavy

V súčasnosti sa väčšina automobilov dodáva na trh s autorádiom a reprosústavou priamo od výrobcu. Veľa menej skúsených majiteľov vychádza z predpokladu, že automobilka schopná vyrobiť tak nádherné a kvalitné vozidlo, musí byť zbehlá aj v jeho ozvučení.

Prax však dokazuje presný opak! Nie preto, že by to nedokázali, ale hlavne z finančného hľadiska. Je potom na majiteľovi, aby s tým niečo urobil.

Na trhu sú dnes už veľmi kvalitné výrobky aj za rozumnú cenu. V ponuke sú okrem rádií s kazetovou, či CD mechanikou aj stále populárnejšie formáty ako MP3 alebo WMA. Zákazníkovi, ktorý nechce zo "sériového" rádia počúvať len správy, či dopravné informácie, ale chce si vychutnať aj kvalitnú reprodukciu hudby na vyššej úrovni, neostáva nič iné, len aby si zadovážil novú audiosúpravu. Od samotného prístroja, cez reproduktory až po zosilňovač. Jedine tým si zabezpečí spríjemnenie dlhých ciest kvalitným posluchom.

TEÓRIA ZVUKU

Automobil vo všeobecnosti predstavuje veľmi zlý akustický priestor. Spôsobuje to nedokonalý tvar interiéru, ktorý obsahuje rôzne výstupky brániace dokonalému šíreniu sa zvuku.

Práve preto v aute nestačia na kvalitnú reprodukciu dva reproduktory (ako u bežných domácich sústav). Potrebné je aj ozvučenie zadnej časti, do ktorej sa umiestňujú väčšinou meniče s nižším frekvenčným pásmom. Subbasový reproduktor (subbwoofer) môžete pokojne strčiť do kufra, šírenie sa basov je všesmerné, preto si nevyžaduje žiadne špecifické umiestnenie. V prípade výškových reproduktorov je najlepším riešením umiestniť ich do výšky palubnej dosky, odkiaľ sa vysoké kmitočty najlepšie dostanú k poslucháčovi. Stredové sústavy sa umiestňujú do dverí alebo na zadné plato.

Veľmi dobrým riešením pre dosiahnutie kvalitného zvukového priestoru je úprava hlučnosti interiéru. Najúčinnejšou úpravou je potlačenie okolitého hluku pomocou špeciálnych penových "pohlcovačov". Aplikujú sa priamo na holý plech a je dobre použiť ich v medzidverových priestoroch, na podbehoch, či strope auta. Na túto vrstvu je možné nahodiť koberce alebo iné čalúnenie, čím sa okrem zlepšenia akustických vlastnosti interiéru zvýši aj celkový estetický vzhľad.