Autoalarmy a imobilizéry

Ako si zabezpečiť automobil?

Vlastniť motorové vozidlo prináša aj dve základné riziká krádeže - krádež celého vozidla a vykradnutie cenných vecí z vozidla. Štatistiky krádeží vozidiel sú hrozivé. Každých 20 minút je ukradnutý jeden automobil! Vykradnutých áut je pritom ešte viac. 

Dodatočne montované elektronické zabezpečenie

Jednoznačne najspoľahlivejším spôsobom zabezpečenia vozidla je dodatočne montované elektronické zabezpečenie. Kvalitný autoalarm dokáže dostatočne ochrániť vozidlo samotné ale aj jeho vnútorné vybavenie. Pritom spoľahlivé zariadenia sú cenovo porovnateľné so zámkom riadiacej páky, pričom poskytnú oveľa širšiu ochranu a zároveň spríjemnia obsluhu (napríklad diaľkovým ovládaním autoalarmu zároveň s centrálnym uzamykaním vozidla, prípadne aj s elektrickým uzatváraním okien).

Imobilizér

Imobilizér je pasívne zabezpečovacie zariadenie, ktoré vo vozidle iba rozpája pomocou niekoľkých kontaktov vybrané elektrické okruhy. Technickým parametrom týchto zariadení je počet a maximálna prúdová záťaž rozpájaných okruhov. Obvyklé sú tri okruhy a možná záťaž 10 A až 30 A, alebo rôzne kombinácie týchto hodnôt. Toto umožňuje prerušiť imobilizérom napríklad napájanie palivového čerpadla, ovládanie cievky štartéra, zapaľovania alebo blokovať elektroniku vstrekovacej jednotky. Ďalším parametrom imobilizéru je spôsob jeho ovládania. Imobilizácia sa najčastejšie vykonáva kontaktným pripojením kódovacieho čipu do čítacej jednotky.

Na zariadenia výrobcu META SYSTEM sa poskytuje záručný a pozáručný servis. Podrobnosti záruky a servisu sú uvedené v dokladoch k zariadeniam, ktoré dostanete pri montáži do auta. 

Na vozidlové zabezpečovacie systémy META SECURITY boli vydané osvedčenia:

  • Osvedčenie o technickej spôsobilosti výstroja a výbavy do vozidla 27MD 0622 vydané Ministerstvom dopravy
  • Rozhodnutia Telekomunikačného úradu SR: R 424-1994-4, R 144-1996-1, R 127-1996-1
  • Osvedčenie o bezpečnostnej úrovni vydané Kriminalistickým a expertíznym ústavom Akadémie policajného zboru SR.